Skip to main content

Rodzaje treningów - Poznaj 5 najpopularniejszych treningów!

Dbałość o kondycję fizyczną jest szalenie ważna, bowiem odpowiednia aktywność i regularny ruch sprzyjają zachowaniu zdrowia oraz odpowiedniej sylwetki. Niestety nie każdy jest w stanie samodzielnie dopasować rodzaj treningu do swoich umiejętności oraz chęci, przez co wiele osób bardzo szybko rezygnuje z podejmowanych wysiłków i zniechęca się do siłowni i zajęć fizycznych. Dzisiejszym wpisem chcemy ułatwić Ci wybór, dlatego przedstawiamy 5 najpopularniejszych treningów.

Jakie są rodzaje treningów i które z nich są najlepsze?

Dlaczego odpowiedni dobór treningu jest tak ważny?

Skuteczny trening to taki, który poprawi nie tylko naszą kondycję fizyczną i zdrowie, ale również samopoczucie. Wybór nie jest jednak prosty, a ilość treningów, które możemy wybrać, przyprawia o zawrót głowy. Dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak Trener personalny - Michał Zając, który na pewno pomoże nam dopasować rodzaj treningu do naszych możliwości, chęci oraz celu. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i szybkiego zniechęcenia się, a nasze ćwiczenia fizyczne przyniosą oczekiwany skutek.

1. Trening cardio

Cardio to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów treningów. Jest on nazywany również treningiem aerobowym lub wytrzymałościowym i jego głównym celem jest poprawa wydolności serca i całego ciała. Regularne treningi cardio są w stanie poprawić pracę układu krążenia, wyrzeźbić nasze ciało oraz dotlenić mózg. Co więcej, trening cardio pozwala spalić zbędny tłuszcz, wiec idealną propozycją dla osób, które chcą zgubić kilka kilogramów. Do najczęściej wybieranych ćwiczeń z zakresu treningu cardio zaliczamy:

 • biegi długodystansowe,
 • marsz oraz marszobieg,
 • pływanie,
 • jazdę na rowerze, łyżwach, rolkach,
 • skakanie na trampolinie.

2. Trening siłowy

Trening siłowy ma na celu wzmocnienie siły, wytrzymałości oraz zwiększenie naszej masy mięśniowej. Doskonale rzeźbi sylwetkę oraz pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, regularnie wykonywany trening siłowy chroni również przed cukrzycą oraz osteoporozą zapobiegając utracie gęstości kości. Wśród najczęściej wykorzystywanych sprzętów do ćwiczeń siłowych wyróżniamy:

 • sztangi,
 • hantle,
 • ławki treningowe,
 • atlasy.

Przed podjęciem samodzielnych prób podjęcia się treningu siłowego, warto zasięgnąć porady od specjalisty. Ważne jest wypracowanie odpowiedniej techniki, a trener personalny pomoże to osiągnąć. Więcej o tym, jak wygląda trening personalny można odnaleźć na stronie: https://michalzajac.pl/#jak-przebiega-wspolpraca-z-trenerem-personalnym.

Jaki trening jest odpowiedni dla danego rodzaju sylwetki?

3. Kalistenika

Kalistenika to rodzaj treningu siłowego wykorzystującego ciężar własnego ciała. Ma ona na celu zwiększenie ziły oraz mięśni naszego ciała, a także gibkości oraz poprawę postawy ciała. Najpopularniejsze ćwiczenia w tego rodzaju treningu to pompki, podciągnięcia, dipy, wykroki, przysiady, brzuszki, unoszenie nóg oraz bardzo popularna deska. Warto również dodać, że kalistenika to raczej ćwiczenia dla zaawansowanych osób.

4. Trening obwodowy

Trening obwodowy to połączenie ćwiczeń siłowych i cardio. Polega na wykonywaniu ćwiczeń seriami, jedno po drugim w określonej kolejności i ilości powtórzeń. Cały obwód składa się z kilku bądź kilkunastu ćwiczeń. Trening może być wykonywany samodzielnie lub z użyciem sprzętu. Najczęściej wykorzystywane ćwiczenia w treningu obwodowym to pompki, martwy ciąg, przysiady, skakanka oraz ćwiczenia z hantlami.

5. Crossfit

Ostatnim z prezentowanych rodzajów treningów jest crossfit. Wyróżnia się on dużą różnorodnością oraz wpływem na rozwój całego ciała. Crossfit zwiększa wytrzymałość, siłę i wydolność organizmu, a także koordynację ruchową i szybkość. Co ważne, z treningu tego typu powinny korzystać osoby bez przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak osteoporoza, czy problemy z oddychaniem.

Jaki rodzaj treningu jest popularny?

Nowy rodzaj treningu w 2024

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, branża fitness również ewoluuje. W 2024 roku nowym trendem staje się TechnoFit, czyli innowacyjna metoda treningowa, która jest oparta na interaktywnych doświadczeniach w wirtualnej rzeczywistości. Ta forma ćwiczeń łączy w sobie zalety treningu cardio z elementami rozgrywki fabularnej. Wirtualne scenariusze pozwalają ćwiczącemu wcielić się w różne role, w których może rywalizować w interaktywnych grach sportowych albo przemierzać dystanse w światach rodem z fantasy.

TechnoFit nie tylko zachęca do aktywności fizycznej, ale też integruje społeczność sportową poprzez możliwość wspólnych wyzwań i rywalizacji online. To nie tylko trening, ale też sposób na aktywny tryb życia w erze cyfrowej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Klaudia · 2 miesięcy temu
  Też mam wrażenie, że teraz media zasypują nas taką ilością różnych rodzajów treningów, że człowiek może się w tym wszystkim pogubić. Również jestem zdania, że wybór treningu najlepiej skonsultować z profesjonalistą. Różne rodzaje treningów można zobaczyć na przykład tutaj: https://michalzajac.pl/#oferta-treningow-personalnych, czyli na stronie trenera personalnego z Krakowa, Michała Zająca.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Magda · 3 miesięcy temu
  Zaczęłam niedawno moją przygodę na siłowni i trochę zgłębiłam już temat 😁 Ale nie słyszałam wcześniej takiego pojęcia jak "kalistenika". Najwidoczniej muszę się jeszcze trochę podszkolić ze sportowej terminologii 😆

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Cyprian 6 godzin temu Znicze przez cały rok
Nie sądziłem, że jest taki duży wybór w modelach zniczy 😳 Do tej pory myślałem, że są ...
Pracowałam kiedyś w firmie, która w jednym ze swoich budynków miała zamontowany wspomniany tutaj system ...
Po przeczytaniu artykułu pomyślałam o odnowieniu swojego mieszkania. Nowoczesne technologie w projektowaniu wnętrz, takie jak ...
Mój aktualnie już mąż oświadczył mi się na plaży... Co to był za wieczór!😍 Wszystko przygotował ...
Stanisław 1 miesięcy temu Jakie wybrać łóżko rehabilitacyjne?
Faktycznie łóżka rehabilitacyjne i ogólnie sprzęt medyczny czy rehabilitacyjny nie są najtańsze, ale jest dużo ...