Jakie są metody arteterapii?

Write a comment

Arteterapia jest sposobem terapii i rehabilitacji poprzez kontakt ze sztuką. Forma leczenia usprawnia pacjenta fizycznie i intelektualnie. Twórcą terminu jest Anglik Adrian Hill, który w latach 40. XX w. podczas kuracji w sanatorium samemu malował, jak też zachęcał pozostałych pacjentów do tworzenia. Etymologia słowa arteterapia wynika z połączenia słów 'ars' czyli 'sztuka' i 'therapeuein' co znaczy 'leczenie'.

W metodzie leczniczej chodzi o sam proces tworzenia, na drugi plan schodzi jakość dzieł, ich wartość artystyczna. Arteterapia zdobywa coraz większą popularność, ostatnimi czasy jest włączana do procesu resocjalizacji więźniów. Temat arteterapii ciekawie ujęty jest na stronie: https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia/, gdzie arteterapeuta Anna Sikorska wymienia cele, funkcje i zastosowanie arteterapii. 

Jakie formy może przybierać arteterapia? 

Wyróżnia się różnego rodzaju metody i sposoby lecznicze, oto one:

  • muzykoterapia, podczas której pacjent słucha muzyki, relaksuje się przy niej, samemu tworzy, komponuje;
  • plastykoterapia, gdzie uczestnik terapii rysuje, maluje, szkicuje, koloruje, modeluje;
  • choreoterapia, w czasie której kuracjusz tańczy w rytm muzyki;
  • biblioterapia, gdzie uczestnik terapii czyta teksty literackie, słucha ich, tworze je;
  • filmoterapia, podczas której pacjent ogląda filmy i o nich dyskutuje, stara się stworzyć własny scenariusz filmowy;
  • fotografoterapia, gdzie kuracjusz ogląda, wywołuje i robi zdjęcia;
  • chromoterapia, podczas której pacjent wykonuje prace plastyczne, przebywa w otoczeniu mnóstwa kolorów;

Szkolenia z arteterapii możliwe są w Akademii SensArte w trybie zdalnym lub stacjonarnie. Tematy kursów to między innymi: Arteterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą, Teatroterapią i arteterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualna i zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Muzyka i ruch w arteterapii. 

Jakie efekty przynosi arteterapia? 

Osoby starsze poprzez arteterapię mogą wydobyć z siebie złe emocje, obniżyć poziom stresu, wyciszyć się. Pacjenci mają szansę otworzenia się na nowych ludzi oraz na otaczający świat, ponadto mogą wyrazić emocje, które być może dotąd tłumili w sobie. Arteterapia pozwala wzmocnić intelektualnie osoby starsze, złagodzić objawy demencji starczej oraz chorób otępiennych. Zajęcia odbywają się w grupach, przez co realizowana jest potrzeba społeczna.  

Kto może korzystać z arteterapii? 

Metoda jest odpowiednia dla każdego bez względu na wiek pacjenta i jego talent artystyczny. Arteterapia zastosowanie znajduje u pacjentów, u których występują problemy natury psychicznej, jednakże wszyscy inni mogą z niej również skorzystać. Pacjenci, u których występują: wszelkiego rodzaju nerwice, depresje, zaburzenia lękowe, uzależnienia i traumy stanowią grupę, której szczególnie zaleca się tę metodę leczenia. Arteterapia pozwala odsunąć od siebie wszelkie negatywne myśli i skupić uwagę na procesie twórczym. Grupą pacjentów, u których szczególnie dobre efekty przynosi metoda, są dzieci, dlatego w przypadkach wystąpienia autyzmu oraz zaburzeń emocjonalnych związanych np. z ADHD, się ją zaleca.

 


A: SensArte

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.