Czym różni się system ERP od systemu POS?

Write a comment

Oprogramowanie dla firm z pewnością przyczynia się do lepszego ich funkcjonowania. Na rynku można spotkać wiele zróżnicowanych rodzajów narzędzi wspierających efektywne zarządzanie firmą. Poniższy artykuł wyjaśni, czym są systemy ERP oraz POS, a także czym się różnią. Zapraszamy do lektury!

oprogramowanie dla firm

Czym jest system ERP?

Pod skrótem ERP kryje się Enterprise Resources Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. Dzięki tego rodzaju programom można w czasie rzeczywistym zarządzać stanem magazynu czy finansami firmy. ERP pozwala na automatyzację najbardziej powtarzalnych czynności. 

Czym jest system POS?

POS oznacza Point of Sale, czyli Punkt Sprzedaży. O tym jak działa system POS przeczytasz tutaj

POS definiuje się zazwyczaj jako oprogramowanie umożliwiające zarządzanie sprzedażą, handlem, czy relacjami z klientami i kontrahentami. Z jego pomocą można optymalizować programy lojalnościowe czy zapewniać spójne doświadczenia wszystkim klientom sklepów internetowych. Niejeden system POS posiada także funkcję sprzedaży na paragon i fakturę. Jeśli firma posiada wiele punktów sprzedaży, system POS pomoże w centralnym zarządzaniu dziesiątkami równoległych procesów.

system pos dla branży retail

Czy można połączyć oba systemy?

Jak najbardziej tak! Należy jednak być świadomym pewnych zmiennych, które znacząco wpłyną na proces integracji. POS można połączyć z systemem ERP niewielkim kosztem, jeśli ten drugi działa bezproblemowo i został odpowiednio dobrany. Sytuacja staje się trudniejsza, jeśli system ERP został dobrany wadliwie i/lub nie odpowiada wymogom swoich czasów. W takim wypadku zamiast integracji POS z już istniejącym ERP lepszym rozwiązaniem jest całkowita wymiana oprogramowania. To drugie wyjście jest procesem nieco droższym.

Czy istnieją narzędzia łączące cechy obu systemów?

Firmą oferującą takie oprogramowanie jest ODL (Oprogramowanie dla Ludzi). Od 1997 roku przygotowuje ona programy dedykowane handlowi. Jedno z przygotowanych przez nią narzędzi spełnia funkcję ERP i POS jednocześnie. Program domyślnie działa w trybie online. W ten sposób działa na podstawie aktualnych danych, na bieżąco pobieranych z magazynów czy sklepów internetowych. Niemniej jest wyposażony także w tryb offline. W takim wypadku program wykorzystuje ostatnie zarchiwizowane informacje. Cechuje się on także bardzo prostym interfejsem. Z jego poziomu możliwa jest intuicyjna obsługa magazynów, sprzedaży, cen (w tym promocji), a także programów lojalnościowych czy kart upominkowych.

Gdzie można zakupić takie narzędzie?

Dokładną ofertę można znaleźć pod adresem https://odl.com.pl/system/pos, gdzie przedstawiono najważniejsze zalety systemu POS. W ODL można umówić się na bezpłatną, niezobowiązującą do dalszej współpracy prezentację oprogramowania. W przypadku zakupu firma przeprowadzi proces wdrożeniowy. Programy od ODL cechują się bardzo niską awaryjnością, zgodnością z najnowszymi standardami i bardzo intuicyjną obsługą.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.