Skip to main content

Czym różni się system ERP od systemu POS?

Oprogramowanie dla firm z pewnością przyczynia się do lepszego ich funkcjonowania. Na rynku można spotkać wiele zróżnicowanych rodzajów narzędzi wspierających efektywne zarządzanie firmą. Poniższy artykuł wyjaśni, czym są systemy ERP oraz POS, a także czym się różnią. Zapraszamy do lektury!

oprogramowanie dla firm

Czym jest system ERP?

Pod skrótem ERP kryje się Enterprise Resources Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. Dzięki tego rodzaju programom można w czasie rzeczywistym zarządzać stanem magazynu czy finansami firmy. ERP pozwala na automatyzację najbardziej powtarzalnych czynności. 

Czym jest system POS?

POS oznacza Point of Sale, czyli Punkt Sprzedaży. O tym jak działa system POS przeczytasz tutaj

POS definiuje się zazwyczaj jako oprogramowanie umożliwiające zarządzanie sprzedażą, handlem, czy relacjami z klientami i kontrahentami. Z jego pomocą można optymalizować programy lojalnościowe czy zapewniać spójne doświadczenia wszystkim klientom sklepów internetowych. Niejeden system POS posiada także funkcję sprzedaży na paragon i fakturę. Jeśli firma posiada wiele punktów sprzedaży, system POS pomoże w centralnym zarządzaniu dziesiątkami równoległych procesów.

system pos dla branży retail

Czy można połączyć oba systemy?

Jak najbardziej tak! Należy jednak być świadomym pewnych zmiennych, które znacząco wpłyną na proces integracji. POS można połączyć z systemem ERP niewielkim kosztem, jeśli ten drugi działa bezproblemowo i został odpowiednio dobrany. Sytuacja staje się trudniejsza, jeśli system ERP został dobrany wadliwie i/lub nie odpowiada wymogom swoich czasów. W takim wypadku zamiast integracji POS z już istniejącym ERP lepszym rozwiązaniem jest całkowita wymiana oprogramowania. To drugie wyjście jest procesem nieco droższym.

Czy istnieją narzędzia łączące cechy obu systemów?

Firmą oferującą takie oprogramowanie jest ODL (Oprogramowanie dla Ludzi). Od 1997 roku przygotowuje ona programy dedykowane handlowi. Jedno z przygotowanych przez nią narzędzi spełnia funkcję ERP i POS jednocześnie. Program domyślnie działa w trybie online. W ten sposób działa na podstawie aktualnych danych, na bieżąco pobieranych z magazynów czy sklepów internetowych. Niemniej jest wyposażony także w tryb offline. W takim wypadku program wykorzystuje ostatnie zarchiwizowane informacje. Cechuje się on także bardzo prostym interfejsem. Z jego poziomu możliwa jest intuicyjna obsługa magazynów, sprzedaży, cen (w tym promocji), a także programów lojalnościowych czy kart upominkowych.

Gdzie można zakupić takie narzędzie?

Dokładną ofertę można znaleźć pod adresem https://odl.com.pl/system/pos, gdzie przedstawiono najważniejsze zalety systemu POS. W ODL można umówić się na bezpłatną, niezobowiązującą do dalszej współpracy prezentację oprogramowania. W przypadku zakupu firma przeprowadzi proces wdrożeniowy. Programy od ODL cechują się bardzo niską awaryjnością, zgodnością z najnowszymi standardami i bardzo intuicyjną obsługą.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Agata Urbaniec · 8 miesięcy temu
    Zastosowałam połączenie ERP i POS w mojej restauracji. To świetne rozwiązanie dla gastronomii. Polecam znaleźć odpowiednią firmę, która zajmuje się systemami ERP i przeprowadzi pełne szkolenie z zarządzania nimi. Wszystkie moje dane firmowe i obsługa są pod kontrolą. 

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Śledząc trendy we współczesnej literaturze, stwierdzam, że wielu "autorów" powinno skorzystać z usług korektorów i redaktorów... Staram się być na bieżąco z nowościami i coraz więcej książek, które teraz wychodzą, prezentują czytelnikom treści nienadające się do czytania... Niestety jestem taką osobą, która wyłapuje każdą nieścisłość w fabule i może ciężko sprostać moim wymaganiom, ale uważam, że proces wydawniczy powinien być lepiej kontrolowany.
Zaczęłam niedawno moją przygodę na siłowni i trochę zgłębiłam już temat 😁 Ale nie słyszałam wcześniej takiego pojęcia jak "kalistenika". Najwidoczniej muszę się jeszcze trochę podszkolić ze sportowej terminologii 😆
Jestem właśnie przed zdecydowaniem, jak ma wyglądać moje przyszłe mieszkanie. Tworzę w głowie różne pomysły, ale cały czas boję się, że popełnię jakiś błąd i nie będzie mi się dobrze funkcjonować w tej przestrzeni... Dobrze, że powstają takie zestawienia - mam dzięki temu poczucie, że jest mniej rzeczy do uwzględnienia, o których nie pamiętam 😅😅
Emilia 1 miesięcy temu Metody powiększania biustu
Dobrze jest o tym pamiętać, że niekoniecznie trzeba od razu poddawać się operacji, żeby powiększyć biust. Tak jak jest tutaj wspomniane, są na to jeszcze inne metody, jeśli ktoś nie chce zdecydować się na tak radykalne środki jak zabieg!
Ten artykuł musi przeczytać każdy, kto wybiera się na jakiś zabieg z botoksem albo się nad tym zastanawia! Ja sam nie interesowałem się wcześniej tematem, ale dowiedziałem się wielu rzeczy, o których wcześniej nie słyszałem w tym temacie.