Co warto wiedzieć o żylakach?

Write a comment

Choroby naczyń krwionośnych, w tym żylaki, są coraz częstszym schorzeniem. Zmaga się z nimi już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. Najczęściej pojawiają się na nogach, przez trwałe poszerzenie żył. To problem, którego nie należy lekceważyć. Nieleczone lub zbyt późno zdiagnozowane mogą być powodem trwałych, poważnych powikłań.

Jak powstają żylaki?

Żylaki są efektem niewydolności żylnej. Powstają przede wszystkim poprzez poszerzenie i wydłużenie żyły, spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem. Zyskują przy tym kręty przebieg. Początkowo mogą nie wywoływać widocznych symptomów, przez co często są bagatelizowane. Pierwszym, co powinno zaniepokoić, jest uczucie ciężkich nóg i pojawiająca się opuchlizna. Powstawanie żylaków może być związane z predyspozycjami genetycznymi, a także dominującą pozycją ciała, taką jak długotrwałe stanie lub siedzenie. Zauważalne jest również, że znacznie częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn.

Objawy i diagnozowanie żylaków

Do pierwszych objawów żylaków zwykle należy drętwienie i uczucie ciężkich nóg. Pojawia się opuchlizna, miejscowe zasinienie lub zaczerwienienie. Schorzenie może dawać bardzo różnorodne objawy, przez co często – szczególnie na początku – nie budzą one niepokoju. Chorzy zwykle zgładzają pieczenie i drętwienie nóg, a także obrzęki i swędzenie. Mogą pojawiać się występujące szczególnie podczas snu skurcze mięśniowe.

Diagnoza żylaków na nogach wymaga wizyty u specjalisty. Jednym z popularnych specjalistów jest doktor Bartłomiej Juza, który pomógł już wielu pacjentom uporać się z problemami układu żylnego. Do postawienia trafnej diagnozy nie potrzeba wielu specjalistycznych badań, często wystarczy samo badanie fizykalne. Często stosuje się również ultrasonografię i USG Dopplera. Badania są bezpieczne i nie wymagają specjalnego przygotowania.

Rodzaje żylaków

Żylaki dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Ich rozpoznanie ułatwia szerszą diagnostykę, a także leczenie. Wyróżnia się m.in.:

– Żylaki pierwotne – powstają ze względu na predyspozycje genetyczne. Ich przyczyną może być również wrodzona niewydolność żył.

– Żylaki wtórne – powstają, gdy podwyższone ciśnienie krwi w żyłach doprowadza do ich poszerzenia.

– Żylaki pojawiające się w ciąży – kobiety w ciąży, ze względu na przyrost masy ciała, są szczególnie narażone na pojawienie się żylaków. Mogą do nich doprowadzić również zmiany hormonalne, które wpływają na spowolnienie krążenia krwi.

Jak leczyć żylaki?

W leczeniu żylaków niezbędna jest wizyta u specjalisty – flebologa. Istnieją różne metody terapii, obejmujące metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne. Powszechnie stosowana jest farmakoterapia – zażywanie leków działa w sposób wspomagający leczenie.

Do nieinwazyjnych metod leczenia żylaków wlicza się m.in. stosowanie podkolanów i rajstop uciskowych, skleroterapię. Inne metody obejmują zabiegi chirurgiczne, leczenie laserowe, a także parą wodną i poprzez operację. Wybór odpowiedniej metody leczenia powinien być zawsze wybierany przez specjalistę z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji osoby chorej, a także stopnia zaawansowania schorzenia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.