Transport osób busem - sposób na własną firmę

Rynek transportu publicznego w Polsce dość mocno kuleje. Zwłaszcza dziedzina transportu samochodowego, czyli popularne autobusy nie obejmują już dzisiaj takiego obszaru jak dawniej. To sprawia, że w niektórych miejscach występuje pewna nisza związana z potrzebą transportu. Mieszkańcy wielu wsi czy też najbardziej wysuniętych osiedli nie mają możliwości bez własnego samochodu dostać się do miasta. To sprawia, że pomysł założenia własnej firmy transportowej, która będzie się opierała na przewożeniu os ma sens. Oczywiście o ile naszym środkiem transportu będą tanie i bardzo mobilne busy, które nie dość, że wszędzie się zmieszczą, to jeszcze dodatkowo palą bardzo mało paliwa co optymalizuje koszty prowadzenia takiej firmy. Do rentowności jakiejś trasy nie potrzeba jak w przypadku autobusów kilkudziesięciu pasażerów, wystarczy, że chętnych będzie na stałe kilka osób. Do tego można przecież także swojego busa wynajmować na ewentualne potrzeby klientów. Bardzo popularny jest wynajem busa na wycieczkę, czy też jako środek lokomocji do pracy za granicą.

bus wypożyczony w firmie Busimpuls z Wrocławia

Kto może kierować busem?

Rozpoczynając naszą przygodę z firmą transportową, warto zastanowić się jaką flotę będą tworzyły nasze pojazdy. Najważniejsze pytanie to czy każdy może kierować busem? Trzeba zwrócić uwagę, że do kierowania dużymi busami wymagane są odpowiednie uprawnienia, jednak inaczej jest w przypadku minibusów. W swojej ofercie taki wynajem oferuje firma, którą można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę - wynajem busa Wrocław, nie potrzebne są do prowadzenia ich samochodów dodatkowe uprawnienia. Podstawowe uprawnienia do kierowania busem 9 osobowym, które są wymagane w świetle przepisów prawa to tylko prawo jazdy kategorii B. Taki bus to dobry pomysł na początek naszej działalności, kiedy prawdopodobnie sami zasiądziemy za kierownicą do czasu, aż flota nam się nie powiększy. Na dłuższą metę jednak trzeba będzie się zaopatrzyć w znacznie większe pojazdy.

wnętrze busa z wypożyczalni Busimpuls

Regulacje prawne

Optymalny wybór to pojazdy dwudziestoosobowe, które są idealne na wycieczki dla większej grupy klientów, a także na bardziej zatłoczone trasy. Większe busy palą niewiele więcej paliwa niż minibusy, a liczba pasażerów jaką mogą pomieścić jest dwukrotnie większa. Oczywiście do kierowania nimi potrzebni są kierowcy z uprawnieniami i bez względu na to czy to my sami będziemy nimi kierowali, czy też zasiądzie za ich kierownicą ktoś inny, trzeba pamiętać bezwzględnie o przestrzeganiu prawa w tym zakresie. Firma transportowa to dobry pomysł na start dla nas jako przyszłych przedsiębiorców.

Alternatywne opcje

Za niewielkie pieniądze, które trzeba zainwestować w zakup samochodu możemy na bieżąco badać rynek i w każdej chwili wycofać się jeśli będzie to dla nas nieopłacalne. Raczej tak się nie zdąży, ale jeśli jednak dany region nie będzie nam przychylny, to zawsze możemy sprzedać nasz samochód i spróbować zrobić coś innego. Większość jednak osób, która próbowała swoich sił w transporcie osób wychodziła z tego zwycięsko.