Czy warto skorzystać z pomocy psychologa?

W dzisiejszych czasach coraz to więcej związków się rozpada. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, ponieważ ostatecznie okazuje się, że jednak nie dogadujemy się tak dobrze z daną osobą, jak nam się wydawało. Ponadto każdy ma swoje nawyki i przyzwyczajenia, które mogą nie odpowiadać drugiej osobie. Bardzo ciężko jest zacząć funkcjonować z kimś, z kim wcześniej się tego nie robiło.

psycholog prowadzi terapię

Inną przyczyną jest przytłaczająca codzienność, problemy rodzinne i inne. W pewnym momencie można zwyczajnie przestać czuć to samo do określonej osoby, co poprzednio. Dlatego też w takiej sytuacji związki zwyczajnie się rozpadają.

Terapia dla par i małżeństw

psychologia stosowanaNie warto jednak rezygnować z kogoś, z kim stworzyło się już dawno rodzinę. Terapia par w takiej sytuacji może znacznie pomóc w odbudowaniu poprzednich relacji. Przede wszystkim jest to bardzo dobra opcja dla takich par dlatego, ponieważ pomoże im zrozumieć dlaczego to wszystko się zaczyna rozpadać i jak to zmienić. Osoba postronna będzie w stanie pokazać, co nie funkcjonuje tak ja powinno.

psychologCzęsto powodem jest brak odpowiedniej komunikacji w związku, która ostatecznie przekłada się na to, że nie dostrzega się potrzeb i uczuć drugiej osoby. Psycholog w takiej sytuacji prosi osoby na terapii, aby mówiły co im się nie podoba, co ich boli i czego oczekują od partnera. W ten sposób jako dobry mediator ułatwia im wspólną komunikację i chroni przed powstaniem kolejnej kłótni. Mówi o tym, jak on to widzi i jak odczuwa całą sytuację. Wtedy prościej jest dostrzec swoje nieodpowiednie zachowanie w stosunku do drugiej osoby.

Zapisy: terapia par / małżeńskie Gdynia - Gdańsk

Czasami, jeżeli pary nie dają rady chodzić na terapię razem, nie dogadują się, nie chcą rozmawiać, to początkowo pomoc psychologiczna może polegać na przeprowadzaniu indywidualnych rozmów z każdą ze stron. Wtedy psycholog przekazuje odczucia drugiej osoby i daje pomysły na to, jak to wszystko zmienić. Tak naprawdę wszystko jest uzależnione od złożoności problemu i tego, jakimi osobowościami są pary z osobna.

Niezwykle ważna przy takiej terapii jest regularność i wykonywanie dokładnie wszystkich ćwiczeń, jakie przekaże psycholog. Z pewnością terapia taka nie przyniesie żadnych efektów, jeżeli będzie wykonywana raz na parę miesięcy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jedna wizyta u psychologa niczemu nie pomoże. Trzeba być cierpliwym i przede wszystkim obie strony muszą chcieć odbudować związek.

Jeżeli tylko jednak będzie się starała, to niestety ale nic z tego nie wyjdzie dobrego. Jeżeli już więc decydujemy się na wspólną terapię, to nawet wśród wielu obowiązków powinno znaleźć się czas, aby raz w tygodniu pójść razem do psychologa. Tym bardziej, że terapie takie okazują się niezwykle skuteczne. Czasem są w stanie odbudować związek, który miał się już dawno skończyć. Warto więc spróbować i poświęcić trochę czasu i pieniędzy na to.

Psycholog z pewnością pomoże spojrzeć nieco inaczej na określoną sytuację, co w wielu przypadkach może bardzo dobrze się skończyć. Jeżeli jednak pary nie chcą, aby związek się odbudował, to nawet terapia nie pomoże.

No thoughts on “Czy warto skorzystać z pomocy psychologa?”

Leave your comment

In reply to Some User

Naciśnij F10, aby przełączyć w tryb pełnoekranowy.