Jak dobrze grzać w domu?

Aby dobrze palić w piecu węglowym, trzeba się na tym znać. To nie jest tak, że zaczniemy i pierwszego dnia już będziemy mistrzami kotłowni. Czeka nas nauka w bólach, mnóstwo zmarnowanego opału, piec i komin oblepiony sadzą, oraz wynoszenie jej wiadrami z wyczystki komina. Jednak gdy pierwsze bóle już miną i opanujemy techniki grzewcze chociaż w stopniu podstawowym, zauważymy, że palenie węglem wcale nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się nam wydawać.

 

Jak działa piec?

grzejniki favieraNie zawsze jednak musimy koniecznie się tego wszystkiego uczyć. Zależy to od tego jaki posiadamy kocioł w naszym domu. Jeżeli jest to stary piec, będziemy musieli niestety się podszkolić, by dobrze w nim palić. Jednak jeżeli mamy nowy kocioł zasypowy, najlepiej dolnego spalania, to nasza rola ograniczy się do dokładania opału dwa bądź trzy razy dziennie. Jeżeli natomiast posiadamy jeszcze nowocześniejszy kocioł z podajnikiem, to w ogóle możemy wygodnie położyć się na kanapie, albo iść do pracy i nie martwić się o to, że w piecu skończy się opał i trzeba będzie rozpalać go od zera. Jednak nie znaczy to, że taki piec będzie działał całkowicie automatycznie. Gdy kupimy nowy rodzaj węgla, będziemy musieli zmienić pewne nastawy w sterowniku. Jest to konieczne, ponieważ inaczej może się okazać, że będzie się robiło dużo sadzy oraz niespalony węgiel będzie spadał do popielnika. Musimy też dobrze poznać jak zbudowana jest nasza instalacja grzewcza i regularnie uzupełniać w niej wodę, sprawdzać czy wszystkie kaloryfery są odpowietrzone. Nie można też zapomnieć o tym, czy działa pompa obiegowa, jeżeli taką posiadamy.

Grzanie w domu

Jak widać, grzanie w domu i dbanie o całą instalację z kotłem włącznie, to ciężka praca, wymagająca też sporej wiedzy. Jednak jeżeli chcemy móc żyć w komforcie i cieple, to nie będziemy mieli wyboru, niż nauczyć się tego wszystkiego i przede wszystkim wdrożyć w życie. Jednak jeżeli tego nam się nie chce robić, możemy zmienić sposób ogrzewania, na przykład na gazowe lub elektryczne. Trzeba jednak mieć świadomość, że wtedy będziemy więcej płacić.

Wiedza techniczna z: http://www.grzejniki-info.pl