Zastosowanie taśm przenośnikowych

Write a comment

Taśmy przenośnikowe to jedne z części przenośnika taśmowego. Ma za zadanie szybkie transportowanie przeróżnych materiałów, między innymi sypkich. Mają ogromny wpływ na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Takie taśmy mają zastosowanie w kopalniach, magazynach, na placach budowy i liniach produkcyjnych.

Dobór właściwej taśmy jest kluczowy dla funkcjonowania całej instalacji. Ważnym aspektem jest także jej nieustanna kontrola, a w razie potrzeby ich naprawa. Serwis polegający na wulkanizacji czy klejeniu taśm na zimno można znaleźć pod adresem: https://www.wulkanizacja-tasm.pl, a także usługi takie jak sprzedaż nowych i używanych taśm przenośnikowych, czy też ich montaż.

 

Rodzaje i zastosowanie taśm przenośnikowych

Wyróżniamy kilkanaście rodzajów taśm przenośnikowych. Do transportu materiałów sypkich i kruszyw, takich jak żwir i piasek wykorzystywane są taśmy ogólnego przeznaczenia.

Gumowe taśmy przenośnikowe stosowane są w przeróżnych gałęziach przemysłu. Spotykane są w przemysłach ciężkich i lekkich. Jest ona idealna do stosowania jej w rolnictwie, elektrowni, zakładach produkcyjnych, magazynach czy górnictwie. Taśmy te wyróżniają się na tle innych, ponieważ można nimi przewozić bardzo duże ilości sypkich materiałów.

W kopalniach kruszywa, hutach i kruszarkach zastosowanie znajdują trudnościeralne taśmy przenośnikowe, ponieważ są one przystosowane do transportu materiałów umiarkowanie i wysoko ściernych. Taśmy te są idealne do pracy w wysokich temperaturach (nawet 60 stopni Celsjusza). 

Przy transporcie nawozów stosuje się taśmy olejoodporne i tłuszczoodporne. Stosuje się je w przemyśle drzewnym. Taka taśma jest bardzo odporna na substancje tłuste, co zapewnia bezpieczeństwo. 

Taśmy przenośnikowe, odporne na wysokie temperatury, mają zastosowanie w hutach, ciepłowniach, odlewniach. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ wytrzymują temperatury rzędu 210 stopni Celsjusza. Stosując taką taśmę transport i produkcja jest bezpieczna, a taśma odporna na zniszczenia.

Taśma specjalna znajduje wykorzystanie w kopalni piachu, magazynie, elektrowni oraz ciepłowni. Są one specjalnie wzmocnione kordem.

Taśma progowa znajduje zastosowanie w sortowniach, żwirowniach, frezarkach mobilnych. Jest ona dobierana indywidualnie do materiału, który jest transportowany.  

Jak wybrać odpowiednią taśmę?

Wybór odpowiedniej taśmy jest kluczowy, z tego powodu warto porozmawiać na ten temat ze specjalistami. Powyższe omówienie najpopularniejszych rodzajów taśm przenośnikowych, wskazuje na to, iż każda z nich ma inne właściwości, każda znajduje zastosowanie w innych firmach. Zastosowanie taśm w miejscu pracy jest szczególnie istotne. Wiele prac niezbędnych przy wydobyciu nie byłoby możliwych bez taśm przenośnikowych. Ich zadanie to transportowanie kopalin, które są łatwopalne. Nowoczesne firmy również potrzebują taśm przenośnikowych, aby pracownicy nie byli bardzo obciążeni, a zakład funkcjonował sprawnie. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.