Z czego składa się projekt instalacji elektrycznej dla domu jednorodzinnego?

2 Comments

Celem, jaki stawia się przed nowoczesną instalacją elektryczna, jest przede wszystkim zapewnienie użytkownikowi pewnych i bezpiecznych dostaw prądu. Niebagatelną rolę w spełnieniu tych wymagań odgrywa faza projektowania. O jakich elementach należy pamiętać w jej trakcie? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł. 

montaż rozdzielni elektrycznej

Projekt instalacji elektrycznej dla domu jednorodzinnego i jego części składowe

Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej budynku jednorodzinnego jest zagwarantowanie mieszkańcom stałej dostępności tej formy energii. Najprostszym sposobem na to jest przyłączenie budynku do ogólnodostępnej sieci elektrycznej. Tak skonstruowany system składa się z kilku podstawowych elementów, których wykonanie zapewni nam każdy profesjonalny serwis instalacji elektrycznych. Więcej na temat tego rodzaju usługi znajdziesz na stronie: https://www.treelektryk.pl/serwis-instalacji-elektrycznych.html, gdzie swoją ofertę przedstawia elektryk z Olkusza. 

Części składowe instalacji elektrycznej

Pierwszym z nich jest przyłącze - ma ono za zadanie zapewnić połączenie pomiędzy siecią publiczna a tą, która będzie zlokalizowaną wewnątrz budynku. W praktyce najczęściej wykorzystuje się jego wersję napowietrzną lub kablową. Kolejnym elementem, który powinien być uwzględniony przez osobę wykonującą projekty instalacji elektrycznych jest złącze - ten element łączy przyłącze z instalacją elektryczną w budynku.

Do rozdzielenie energii elektrycznej pomiędzy poszczególne pomieszczenia służy w domach jednorodzinnych rozdzielnica główna. Inne elementy instalacji, które powinny zostać uwzględnione w trakcie tworzenia projektów, to między innymi instalacja odbiorcza, umiejscowiona za układem pomiarowym, wewnętrzna linia zasilająca (pomiędzy przyłączem a rozdzielnicą główną) oraz rozdzielcze i odbiorcze przewody zasilające.

Projekt instalacji elektrycznej dla domu jednorodzinnego - na co zwrócić szczególną uwagę?

Instalacja elektryczna powinna zostać zaprojektowana jeszcze przed przystąpieniem do robót budowlanych. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby zyskać pewność, że ten element projektu będzie optymalnie dostosowany do naszych potrzeb?

Niezwykle ważnym aspektem jest liczba gniazd elektrycznych oraz ich odpowiednie rozplanowanie. Należy dostosować ten element projektu między innymi do zakładanego rozłożenia mebli - dzięki temu można uniknąć zakrycia ich powierzchni oraz konieczność stosowania licznych przedłużaczy. Warto również już na etapie planowania zastanowić się, jaki urządzenia, zasilane prądem z sieci, planujemy użytkować w naszym domu oraz w konkretnych jego pomieszczeniach - może to istotnie wpłynąć na projektowaną instalację.

Cenną pomocą dla osoby, wykonującej dla nas projekt, jest informacja na temat ilości, planowanego rozmieszczenia oraz typu punktów świetlnych (lampy wiszące, kinkiety, światło punktowe), które chcemy wykorzystać w naszym domu. Warto równieżzastanowić się, czy i jak chcemy oświetlać przestrzeń na zewnątrz budynku - obszar przed wejściem do niego, na tarasie lub balkonie, wokół bramy wjazdowej. Poczynienie ustaleń tego typu na etapie projektowania może oszczędzić nam późniejszych kłopotów, związanych z odpowiednim urządzeniem terenu.

Poprawnie skonstruowana instalacja pozwala na bezproblemowe zasilanie urządzeń w całym domu, warto więc postarać się o profesjonalny projekt, który zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa energetycznego naszej nieruchomości.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Marian · 6 miesięcy temu
    Projektowanie instalacji elektrycznych jest dla mnie trochę jak czarna magia. Artykuł mi lekko rozjaśnił sprawę, ale i tak wydaje mi się, że będę potrzebować pomocy fachowca.. 
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Adam · 4 miesięcy temu
    Bardzo fajny wpis. Znacznie rozjaśnił mi temat instalacji elektrycznych. Czy mogliby Państwo przybliżyć zaś w kolejnym artykule temat serwisu instalacji elektrycznych, kiedy i jak często warto go robić?