Skip to main content

Renowacja grzejnika żeliwnego - odnowa krok po kroku

Stare grzejniki mogą stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza. Jeśli tylko dobrze przemyślimy jego renowację może być ciekawym elementem dekoracji, a dodatkowo pełnić praktyczne funkcje i dogrzać pomieszczenie. Na rynku istnieje wiele farb, które pozwolą nam na szybką renowację żeliwnego grzejnika. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i dobór odpowiedniego koloru. Poniżej dowiesz się jak odnowić taki grzejnik.

odnowa malowanie renowacja grzejnika żeliwnego

Renowacja grzejnika żeliwnego krok po kroku

Przy renowacji grzejnika warto postępować według określonych kroków. Jeśli nie zastosujemy się do poniższych kroków nasza praca może pójść na marne i nałożona farba zacznie odpadać. Dlatego pierwszy krok to demontaż grzejnika, kolejno warto przyłożyć się i dokładnie usunąć starą powłokę, następny krok to śrutowanie. Czwartym krokiem jest dopiero malowanie grzejnika, a po dokładnym wyschnięciu przechodzimy do kroku piątego i lakierujemy powierzchnię grzejnika. Na koniec ponownie montujemy.

Wybór odpowiedniej farby

Za czym przystąpisz do działania zakup odpowiednią farbę, bo dobra farba to połowa sukcesu przy renowacji żeliwnego grzejnika. Musi to być farba stworzona z myślą o żeliwie. Ze względu na właściwości żeliwa inna farba nie zda tu egzaminu. Grzejnik żeliwny emituje ciepło, dlatego farba musi być odporna na podwyższoną temperaturę i musi utrzymywać odpowiedni kolor mimo działania ciepła na produkt. Dodatkowo farba musi mieć zagwarantowaną doskonałą żywotność i krycie. W tym wszystkim trzeba pamiętać o przygotowaniu podłoża przed malowaniem. Obecnie na rynku wybór farb do malowania żeliwnych grzejników jest naprawdę duży. Preparaty te utrzymują się na powierzchni malowanej przez wiele lat. Występują w wielu kolorach. Najczęściej spotkać można farby w kolorze bieli, szarości, czerni czy brązu, ale istnieje też sporo innych wariantów kolorystycznych.

Odpowiednie przygotowanie grzejnika do renowacji

Aby osiągnąć sukces podczas renowacji grzejnika należy rozpocząć prace od starannego przygotowania powierzchni, którą mamy zamiar pomalować. Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia i całość starej powłoki. Najlepiej sprawdzi się profesjonalne czyszczenie poprzez śrutowanie. Ważne by powierzchnia po oczyszczeniu była gładka i pozbawiona resztek. Przed malowaniem dobrą praktyka będzie zagruntowanie grzejnika, dzięki czemu farba będzie trzymać się o wiele lepiej.

Miejsce do malowania grzejnika

Po zdemontowaniu grzejnika należy zadbać o przestrzeń, w której bezpiecznie będziemy mogli zabrać się za malowanie. Musi to być miejsce w, którym będziemy w stanie pomalować grzejnik bez brudzenia innych przedmiotów. Po nałożeniu farby należy też zadbać, by grzejnik mógł wyschnąć w miejscu, gdzie nikt go nie dotknie. Do tego celu idealnie sprawdzają się przewiewne miejsca i duże pomieszczenia. Trzeba również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi przed zabrudzeniem jej farbą. Grzejnik po malowaniu powinien odstać dobę zanim go włączymy.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Po przeczytaniu artykułu pomyślałam o odnowieniu swojego mieszkania. Nowoczesne technologie w projektowaniu wnętrz, takie jak ...
Mój aktualnie już mąż oświadczył mi się na plaży... Co to był za wieczór!😍 Wszystko przygotował ...
Faktycznie łóżka rehabilitacyjne i ogólnie sprzęt medyczny czy rehabilitacyjny nie są najtańsze, ale jest dużo ...
Też mam wrażenie, że teraz media zasypują nas taką ilością różnych rodzajów treningów, że człowiek ...
Naprawdę fajne obrączki można znaleźć u jubilera Łodzińscy z Krakowa ❤ Teraz trwa mega wyprzedaż spowodowana likwidacją ...