Skip to main content

Pobyt seniora w domu opieki - jakie formalności należy spełnić?

1 komentarz

Seniorzy bardzo często potrzebują całodobowej opieki, by móc normalnie funkcjonować. Bliskie im osoby nie zawsze są w stanie zapewnić takie wsparcie. Nic dziwnego, bo napięte harmonogramy i praca zarobkowa uniemożliwiają sprawowanie całodobowej opieki nad osobą starszą. W takiej sytuacji najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest znalezienie domu opieki, w którym osoba starsza otrzyma profesjonalne wsparcie i pomoc. Jakich formalności należy dopełnić, by senior mógł zamieszkać w domu opieki i jak wybrać właściwą placówkę?

Dom seniora Holi-Care Kraków

Jakich dokumentów wymagają domy opieki?

Aby osoba starsza mogła zamieszkać w domu opieki, konieczne jest dopełnienie określonych formalności. Wiąże się to przede wszystkim z przygotowaniem odpowiednich dokumentów, wymaganych podczas przyjmowania starszej osoby do placówki. Będzie to przede wszystkim dowód tożsamości zarówno nowego mieszkańca, jak i członka rodziny czy innej bliskiej osoby, która będzie podpisywała umowę. Oprócz tego należy zabrać ze sobą również kopie wszystkich kart informacyjnych ze szpitala, jeśli senior przebywał na oddziale oraz informacje o lekach, jakie przyjmuje starsza osoba i sposobach ich dawkowania. Istotne będzie również orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli takie zostało wydane oraz orzeczenie sądu, gdy osoba została ubezwłasnowolniona.

Dlaczego domy opieki są dobrym rozwiązaniem dla seniorów?

Bliska rodzina nie zawsze może świadczyć całodobową opiekę nad osobą, której stan sukcesywnie się pogarsza. W takiej sytuacji rolę tą mogą przejąć profesjonalne domy opieki. Jednym z nich jest np. dom seniora w okolicach Krakowa, w którym każdy podopieczny ma zagwarantowane komfortowe warunki oraz opiekę medyczną. W placówce seniorzy mogą liczyć również na odpowiednio skomponowane posiłki oraz możliwość zawierania nowych znajomości i spędzania czasu z osobami w podobnym wieku, co likwiduje poczucie osamotnienia. Co więcej, domy seniora oferują również odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne, dzięki którym możliwe jest dłuższe zachowanie sprawności czy zahamowanie postępowania niektórych schorzeń.

Prywatny dom opieki

Jak wybrać dom opieki dla seniora?

Podejmując decyzję o umieszczeniu seniora w domu opieki, warto poświęcić nieco czasu, by dokładnie przejrzeć oferty różnych placówek i wybrać najlepsze rozwiązanie. Poszukiwania można zacząć od zapoznania się z opiniami, zamieszczanymi na różnego rodzaju portalach internetowych przez tych, którzy mieli okazję skorzystać z oferty danej placówki. Dzięki temu można dowiedzieć się więcej o jakość obsługi i komforcie, jaki oferuje dom seniora swoim podopiecznym. Przeglądając poszczególne oferty, należy również zwrócić uwagę na plan dnia osób starszych. Seniorzy wymagają bowiem nie tylko opieki medycznej, ale również i rozrywek, które będą dostosowane do ich potrzeb i możliwości o czym warto pamiętać, wybierając dom opieki dla bliskiej nam osoby.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Beata K · 2 miesięcy temu
    Wybierając prywatny dom opieki dla mojego bliskiego członka rodziny, bardzo bałam się wszelkiego rodzaju załatwiania formalności. Wskazówki w tym artykule pomogą mi bez dodatkowych problemów zapisać Dziadka do najlepszego domu spokojnej starości. Oby więcej takich artykułów!