Skip to main content

Kto powinien skorzystać z usług biura rachunkowego?

Dodaj komentarz

Do podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy należy odprowadzenie właściwie obliczonych podatków do Urzędu Skarbowego oraz składek do ZUS. Dla wielu osób, prowadzących działalność gospodarczą, jest to jednak problem. Skomplikowane i zmieniające się w szybkim tempie przepisy rodzą ryzyko powstania błędów, których konsekwencje mogą być poważne. Rozwiązaniem, z którego często korzystają w tej sytuacji firmy, jest oddanie obowiązków, związanych z prowadzeniem rozliczeń, w ręce profesjonalnego biura księgowego. Kto powinien korzystać z usług w tym zakresie? I jakie zadania mogą zostać powierzone firmom, świadczącym usługi księgowe?

biuro księgowe krosno

Jakie zadania może wykonywać biuro księgowe?

Zakres zadań, które można powierzyć podmiotom z tej branży, jest niezwykle szeroki. Należą do nich przykładowo: obsługa kadrowo płacowa, prowadzenie ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa, prowadzenie KPiR i ewidencji środków trwałych, rozliczanie podatków. Wiele kancelarii prowadzi również obsługę kadrową: sporządza umowy, nalicza wynagrodzenia i narzuty na nie. Biura rachunkowe przygotowują również różnego typu zestawienia i reprezentują interesy przedsiębiorstwa w urzędach. Podstawową zaleta korzystania z ich usług jest też możliwość uzyskania fachowych porad od zatrudnionych w nich specjalistów. Mogą one dotyczyć na przykład wyboru optymalnej metody opodatkowania lub formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Krosno biuro rachunkowe

Kto korzysta z usług biur rachunkowych?

Z usług profesjonalnych biur, zajmujących się rachunkowością, korzystają zarówno przedsiębiorstwa o stosunkowo niedużej skali działalności, jak i większe podmioty. W przypadku tych ostatnich rozwiązanie to jest obecnie coraz częściej spotykane. Umożliwia ono bowiem uzyskanie znacznych oszczędności czasu i środków, potrzebnych na organizację własnej komórki księgowej. Pozwala również znacząco ograniczyć ryzyko, wynikające z potencjalnych błędów, popełnionych podczas prowadzenia rozliczeń.

Jak wybrać odpowiednie biuro księgowe?

Wybierając podmiot, któremu powierzymy obowiązki w zakresie prowadzenia naszej dokumentacji finansowo-księgowej, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego profesjonalizmem. Aby sprawdzić, jaki jest poziom wiedzy specjalistów, zatrudnianych przez dane biuro księgowe, możemy poprosić ich na przykład o okazanie licencji Ministerstwa Finansów. Jej posiadanie nie jest co prawda obecnie obligatoryjne, jednak wiele osób, zatrudnionych w księgowości, w dalszym ciągu stara się uzyskać ten certyfikat - potwierdza on bowiem ich wiedzę fachową. Należy też zapytać, czy biuro posiada ubezpieczenie OC. Polisa tego typu chroni klientów przed skutkami błędów, popełnionych przez jego personel.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.