Konserwacja okien drewnianych - jak wykonać ją samodzielnie?

Write a comment

Drewniane okna są stylowe i niezwykle piękne, ale drogie. Trzeba dbać o nie od momentu ich wstawienia, aby dłużej skutecznie pełniły swoje funkcje i były ozdobą budynku. Żywotność okien z drewna przedłuży prawidłowo przeprowadzona renowacja i konserwacja. Może je nawet wykonać właściciel lub mieszkaniec domu. Wystarczy, że zapozna się z przedstawionymi poniżej radami.

Salon z oknami Bochnia

Kiedy wystarczy odnowić drewniane okno, a kiedy lepiej je wymienić?

W celu sprawdzenia, czy konkretne okno wystarczy odnowić, czy też należy je wymienić, warto ocenić stan ramy oraz skrzydła okna. Niestety jeśli drewno jest mocno uszkodzone, jego odnowienie mija się z celem. Natomiast gdy na oknie widać tylko niewielkie niedoskonałości, a ramy wymagają jedynie odmalowania - warto spróbować odtworzyć ich dawny wygląd.  

Jak odnowić okna z drewna?

Przy odnowieniu okien trzeba używać po kolei różnych detergentów. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest zasięgnąć opinii eksperta np. pracownika firmy zajmującej się sprzedażą okien tego typu. W tym celu warto zwrócić się o pomoc do fachowców montujących okna w Bochni, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie z zakresu montażu i wyboru drzwi i okien. Przeprowadzenie procesu renowacji zaleza się wykonywać na zewnątrz albo w innym przewiewnym miejscu. Zminimalizuje to skutki pylenia i korzystania z wielu substancji chemicznych.

Pierwsze kroki, które trzeba wykonać, związane są z odpowiednim przygotowaniem okna. Z jego skrzydła musimy usunąć rolety, klamki, zawiasy oraz inne dodatkowe części. Następnie szyby i okucia starannie oklejamy taśmą malarską. Potem przy pomocy wybranego przez siebie sprzętu (np. skrobaka, szlifierki kątowej, opalarki elektrycznej albo zmywacza do farb) bardzo dokładnie likwidujemy starą farbę.

Kolejnym krokiem w drodze do pięknie odnowionego okna jest szlifowanie, które pozwoli na wygładzanie ramy. Do tego etapu najlepiej zaopatrzyć się w szlifierkę oscylacyjną, ale można uporać się z tym zadaniem przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego. Później okno trzeba uważnie wytrzeć z pyłu i umyć, a po jego wyschnięciu, szpachlą stolarską uzupełnić wszystkie ubytki. Następnie warto jeszcze raz wyszlifować i oczyścić drewno. Po wykonaniu powyższych czynności wreszcie można przejść do malowania skrzydła i ramy okna. Zasady są proste:

  • jeśli w trakcie renowacji został usunięty podkład, to przed nałożeniem warstwy farby, najpierw trzeba go uzupełnić;
  • jeśli uszkodzenia były niewielkie, od razu sięgamy po emulsję w odpowiednim kolorze;
  • jeśli mamy do czynienia z surowym drewnem, w pierwszej kolejności stosujemy impregnat, potem podkład i na końcu farbę.

Nie można zapomnieć o tym, że wybrana emulsja musi być przeznaczona do stosowania na zewnątrz pomieszczeń oraz być odporna na uszkodzenia. Po pomalowaniu okna i jego wyschnięciu wystarczy zamontować wcześniej zdjęte elementy, usunąć taśmę malarką i zamontować okna drewniane na ich miejscu.

Gdzie kupić wytrzymałe okna?

Na wytrzymałość drewnianych okien największy wpływ ma to, od jakiego producenta pochodzą. Wybierzmy takiego, który gwarantuje produkty najwyższej jakości, a ich wygląd nie będzie martwił przez długie lata. Odpowiednim wyborem będą te zamieszczone na stronie https://oknabochnia.pl/okna/, które są gwarancją trwałości i odporności. Znajdziemy tam zarówno okna drewniane, jak równieć PCV i te wykonane z aluminium. 

Konserwacja drewnianych okien - podstawowe zasady

Konserwacja okien powinna odbywać się dwa razy w ciągu roku: przed zimą i na wiosnę. Najpierw trzeba umyć okna przy użyciu miękkiej szmatki, wody i delikatnego detergentu, a potem drewniane elementy potraktować odpowiednim preparatem konserwującym. Nie można przy tym zaniedbać uszczelek, na które warto nałożyć talk oraz okuć, które zabezpieczamy olejem technicznym. Jeśli w domu wykorzystujemy drewniane okna, warto wybrać również pasujące drzwi. W tym celu warto odwiedzić stronę https://oknabochnia.pl/drzwi/ i dobrać odpowiednie drzwi zewnętrzne wykonane z drewna. Dostępne tam są modele wykonane z najwyższe jakości drewna sosnowego o szerokim wachlarzu kolorystycznym. 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.