Jak zoptymalizować zużycie energii w dużych budynkach - Praktyczne wskazówki
Ogrzewanie budynku o dużej kubaturze wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań. Wynika to m.in. ze specyficznej konstrukcji obiektów tego typu oraz z dużych kosztów dostarczania do nich ciepła. W naszym artykule opowiemy więc o rodzajach systemów grzewczych, stosowanych w budynkach wielkopowierzchniowych. Postaramy się również przybliżyć problematykę optymalizacji zużycia energii w ich przypadku.
Czym jest budynek wielkopowierzchniowy?
Budynki wielkopowierzchniowe nie są jednolitą grupą. Przykładowo strona Ogrzewanie wielkopowierzchniowe: hali produkcyjnej, magazynów, kurników, wymienia wśród nich:
- konstrukcje wykorzystywane w produkcji rolnej,
- hale fabryczne,
- centra logistyczne,
- galerie handlowe.
Do klasy tej zalicza się też często obiekty użyteczności publicznej oraz kościoły. Oczywiście każdy z tych budynków jest użytkowany w inny sposób i wymaga zastosowania specyficznych rozwiązań.
Jakie rozwiązania warto zastosować w ogrzewaniu budynków wielkopowierzchniowych?
Przyjmuje się, że system ogrzewania budynku o dużej powierzchni powinien być w jak największym stopniu dopasowany do sposobu jego eksploatacji. Przykładowo gmachy, które użytkowane są jedynie przez kilka godzin w ciągu dnia (szkoły, kościoły, urzędy), muszą posiadać urządzenia, pozwalające na szybkie osiągnięcie docelowej temperatury. W każdej sytuacji cechy systemu grzewczego powinny też umożliwiać odpowiednie zorganizowanie przestrzeni wewnątrz budynku. Wszystkie te zalety posiadają urządzenia, oferowane przez firmę Melwen - warto zapoznać się więc z jej ofertą.
Jak ograniczyć koszt ogrzewania budynku o dużej powierzchni?
W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu optymalizacji zużycia energii. W przypadku dużych budynków istnieje kilka rozwiązań, które mogą znacząco przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Są to:
- Inteligentne systemy sterowania. Pozwalają one na zaprogramowanie godzin włączenia i wyłączenia poszczególnych elementów systemu grzewczego, co z kolei umożliwia płynną regulację temperatury w poszczególnych obszarach budynku i uzyskanie w ten sposób oszczędności.
- Systemy rekuperacji. Pozwalają one na odzyskanie części energii m.in. z systemów wentylacyjnych.
- Kurtyny powietrzne. Stosowane są one w budynkach, w których często otwiera się drzwi - zmniejszają cyrkulację powietrza w ich rejonie, pozwalając osiągnąć realne oszczędności energii.
Do uzyskania optymalizacji zużycia energii może się również przyczynić dostosowanie rodzaju urządzenia grzewczego do charakterystyki obiektu, w którym zostanie ono zainstalowane.
Jakie urządzenia wykorzystuje się do ogrzewania budynków o dużej kubaturze?
Specyfika budynków wielkokubaturowych sprawia, że praktycznie niemożliwe jest ogrzanie ich tradycyjnymi kaloryferami. Konieczne jest więc zastosowanie innych rozwiązań. Można do nich zaliczyć:
- Są to urządzenia, pobierające zimne powietrze z zewnątrz, przeprowadzające je przez system grzewczy i wydmuchujące do pomieszczenia. Ich zastosowanie pozwala na szybkie osiągnięcie zakładanej temperatury w konkretnym miejscu.
- Wykorzystują one do ogrzewania pomieszczenia promieniowanie podczerwone. Specyfika działania tych urządzeń powoduje, że stosowane są one przede wszystkim w wysokich wnętrzach.
- Grzejniki kanałowe. Są one odmianą ogrzewania podłogowego. Montuje się je najczęściej wzdłuż przeszkleń, by ochronić pomieszczenie przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.
Praca systemu grzewczego budynków wielkokubaturowych wspomagana jest też często przez odpowiednio zaprojektowaną wentylację.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 3 miesięcy temuNigdy nie sądziłam, że ogrzewanie dużych powierzchni może być problematyczne... Ale nie miałam w ogóle w głowie tego, że przecież musi na to iść dużo więcej energii niż na ogrzanie takiego przeciętnego mieszkania albo domu. Dobrze się dowiedzieć, że istnieją takie sprytne rozwiązania, które pomagają zredukować koszty.
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).Pracowałam kiedyś w firmie, która w jednym ze swoich budynków miała zamontowany wspomniany tutaj system rekuperacji. Rzeczywiście był to system, który pozwalał na odzyskanie części energii i bardzo go sobie chwaliliśmy. Ogrzewanie dużych powierzchni do łatwych zadań nie należy, dlatego warto mieć na to sprawdzony patent. My akurat zdecydowaliśmy się na montaż rekuperacji przez specjalistów ze strony https://www.klimatyzacjetrojmiasto.pl/oferta/wentylacja-i-rekuperacja#wentylacja-mechaniczna-montaz, na której też piszą więcej o samych montowanych przez nich urządzeniach. Jeśli ktoś się zastanawia nad montażem rekuperacji, to można się dużo dowiedzieć na tej witrynie. Ja ze swojej strony polecam.
Najnowsze wpisy:
-
Firma Sprzątająca – Czy to naprawdę oszczędność czasu i pieniędzy?
-
Leczenie kanałowe zęba – na czym polega i ile kosztuje?
-
Jakie są najlepsze drzwi zewnętrzne?
-
Jakie są najpopularniejsze metody arteterapii?
-
Profesjonalne pranie materaca – ile zapłacisz w 2024 roku?
Najpopularniejsze wpisy:
-
Metody powiększania biustu
-
Jakie wybrać łóżko rehabilitacyjne?
-
Znicze przez cały rok
-
Golden Retriever - Przewodnik dla Przyszłych Właścicieli
-
A może oprogramowanie ERP?