Jak znaleźć dobrego terapeutę?

Write a comment

Niestety ciągle jeszcze na dzień dzisiejszy część społeczeństwa, chociaż to się już powoli na szczęście zmienia, uważa że problemy natury psychicznej i różnorakie zaburzenia emocjonalne to zwykła fanaberia, którą nie ma się co za bardzo przejmować. Myślą oni że chorować może tylko ciało, a nie dusza. Jest to naturalnie bardzo mylne pojęcie. Jeżeli borykamy się z dolegliwościami chorobowymi o podłożu psychicznym, przede wszystkim nie możemy się bać o tym mówić. Najlepiej o swoich problemach porozmawiać z fachowcem takim jak psychoterapeuta. Tylko jak znaleźć takiego, który oprócz wymaganego wykształcenia aby ten zawód wykonywać, będzie miał również powołanie oraz empatyczny stosunek do drugiego człowieka?

Odpowiedni terapeuta to nie tylko wykształcenie, potrzebne jest jeszcze coś więcej

Dostępność studiowania kierunków psychologicznych sprawia, że mamy mnóstwo psychologów. Ale czy sam tytuł czyni już absolwenta dobrym specjalistą, który jest w stanie pomóc drugiej osobie w rozwiązaniu jego problemów? Często tak niestety nie jest, ponieważ studiowanie psychologii jest nierzadko wybierane z powodu braku pomysłu na coś innego.

Wybierając odpowiedniego specjalistę na samym początku musimy sami zdefiniować jaki kłopot mamy z własną psychiką. Czy są to powtarzające się lub też od dłuższego czasu ciągłe stany apatii, a może zaburzenia lękowe lub też problem z różnego rodzaju uzależnieniami. Jeśli wiemy, że trudność nie jest natury somatycznej to powinniśmy udać się do psychologa, który jest zwany potocznie lekarzem dusz. Na pewno zasugeruje on nam abyśmy poddali się psychoterapii, która może być wspomagana środkami farmakologicznymi. Jeśli ktoś próbuje rozwikłać nasz problem jedynie przy pomocy lekarstw, to powinniśmy sobie dać spokój z takim fachowcem. Jeśli zamieszkujemy na terenie Polski Północnej to na pewno godne polecenia są usługi terapii indywidualnej, jakie prowadzi Psycholog w Gdyni Beata Załucka-Gosk, która oferuje zaawansowaną pomoc psychologiczną.

Na pierwszym miejscu empatia

To jest najważniejszy czynnik, czy pomoc psychologa będzie skuteczna lub też nie. Musimy znaleźć specjalistę, który z sercem podejdzie do naszych problemów. Istnieje wiele sposobów, aby znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę. Często jest to szukanie w Internecie lub też poleganie na opinii przyjaciół albo znajomych. Jeśli w opiniach przejawia się wątek wrażliwości na drugą osobę, to warto takiego fachowca odwiedzić.

Właściwe wykształcenie w połączeniu z empatią stworzy psychologa, któremu zdecydowanie warto zaufać. Także już na pierwszym spotkaniu zwróćmy uwagę, czy podchodzi on do nas tak jak do klienta, czy jak do człowieka który szuka wsparcia. Zauważymy to po tym, jak się zachowuje, czy uważnie słucha i robi notatki z tego co mówimy. Jeśli proponuje dłuższą terapię, umożliwia do siebie kontakt poza czasem wizyty, to zdecydowanie warto zaufać takiemu człowiekowi.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.