Skip to main content

Jak zabezpieczyć się przed wyciekiem gazu?

Wadliwa instalacja gazowa może przyczynić się do groźnego wypadku. Przy temperaturach poniżej 35 stopni Celsjusza w instalacjach wykonanych z rur stalowych może dojść do nieszczelności. Co w takim razie zrobić, by zabezpieczyć się przed wyciekiem gazu w domu?

Oddział ratownictwa medycznego

Co zrobić w razie wycieku gazu?

W razie wycieku gazu nalezy bezzwłocznie zamknąć zawór gazu w mieszkaniu. W tym czasie nie należy włączać światła, ani żadnych urządzeń elektrycznych. Zaleca się nie korzystanie z telefonu w zagrożonym miejscu. Pomieszczenie, w którym doszło do wycieku gazu należy wywietrzyć poprzez szerokie otwarcie okien. Następnie konieczne jest wezwanie pogotowia gazowego oraz administratora budynku. W przypadku wycieku gazu na miejsce można również wezwać Ochotniczą Straż Pożarną. Dane kontaktowe do odpowiednich służb z Koszalina dostępne są na stronie: ospormkoszalin.pl, gdzie widnieją szczegółowe informacje na temat OSP. W żadnym wypadku nie należy próbować samodzielnie naprawiać instalacji gazowej. 

Bezpieczne przyłącze gazu ziemnego

Rury stalowe zakładane w latach 90 -tych obecnie zostają zastąpione przez instalacje polietylenowe. Dzięki nowej technologi instalacje gazowe są bardziej bezpieczne. Wprowadzono nowe zabezpieczenie, jakim jest główny kurek odcinający gaz na zewnątrz budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu w razie konieczności pogotowie gazowe ma szybszy dostęp do odcięcia gazu. Same rury gazociągu układa się około 1 m pod ziemią i przyłącza się je do sieci gazowej za pomocą trójnika. Po zasypaniu rur przykrywa się je ostrzegawczą żółtą folią, co jest istotnie podczas prowadzenia prac ziemnych. Jeśli robotnik odkryje żółtą folie wie, że w tym miejscu nie należy prowadzić prac za pomocą koparki. Miejsca w, których rury łączą się z trójnikiem są dodatkowo zabezpieczone rurami osłonowymi.

Instalacja gazowa w starym budownictwie, domku jednorodzinnym i wspólnocie mieszkaniowej

Problem nieszczelności instalacji gazowej dotyczy głównie dawnych instalacji występującej w starym budownictwie. Dodatkowo brak rzetelnych przeglądów takich budynków sprawia, że zagrożenie wybuchem jest jeszcze większe. Prawo reguluje i nakłada na spółdzielnie mieszkaniowe, właścicieli i zarządców budynków okresowe przeglądy. W przypadku przeglądu powinien zostać dokonany protokół i zostać skontrolowany i oceniony stan instalacji gazowej. W przypadku gdy instalacja jest zabudowana, dokonuje się uproszczonych prób szczelności, które sprawdzają, czy instalacja nadaje się do dalszej pracy i jaki jest jej stopień przydatności. Przeglądów dokonuje się z reguły raz w roku. W przypadku domów jednorodzinnych występuję problem z niewiedzą instalatorów na temat obowiązujących przepisów. Często zdarza się, że montowane są wentylatory mechaniczne w miejscu, gdzie występują podgrzewacze gazowe lub piece dwufunkcyjne. Wentylator sprawia, że następuje cofnięcie się spalin i domownicy są narażeni na wzrost stężenia czadu w pomieszczeniu. Złe umiejscowienie urządzeń gazowych też może przyczynić się do tragedii. Należy pamiętać, że piecyk gazowy nie może być zabudowany w szafce czy materiałach o szybkim stopniu spalania. Nie można instalacji lutować cyną. Urządzenia zasilane gazem ziemnym nie można również podłączać do instalacji za pomocą przewodów elastycznych. To wszystko może prowadzić do zapalenia się materiałów i nieszczelności instalacji, a to może prowadzić do wybuchu gazu. Należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych i minimalizować ryzyko wycieku gazu. Na największe ryzyko narażone są osoby, które posiadają starą instalację wykonaną z rur stalowych. Stal poddatna jest na korozję przez co nieszczelność jest sporym problemem. Ponadto dawniej instalacje przechodzące w murach nie były zabezpieczanie przed pracą murów.

Zabezpieczenia dostępne dla instalacji gazowej

Okresowe kontrole instalacji gazowej to czasem za mało. Warto zainwestować w urządzenie, które w razie wycieku poinformuje nas o tym. Takie urządzenie montuje się w pomieszczeniu gdzie biegną rury z gazem ziemnym lub znajdują się urządzenia zasilane gazem. Detektor gazu to czujnik, który kontroluje stężenie niebezpiecznych substancji. Wykrywa przekroczenie norm i niedozwolone substancje w powietrzu. Uruchamia sygnał świetlny i dźwiękowym, który informuje o zagrożeniu. To małe urządzenie stoi na straży bezpieczeństwa domowników. Niektóre modele detektorów można zsynchronizować z zaworem zamknięcia gazu i w chwili zagrożenia gaz wyłączany jest automatycznie. Na rynku dostępne są również modele, które można podłączyć pod wentylator. Dzięki czemu po wykryciu niebezpiecznych substancji w powietrzu wentylator zaczyna działać i ułatwia szybszą wymianę powietrza w pomieszczeniu. Czujnik to małe urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym budynku, w którym jest dostęp do gazu.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Po przeczytaniu artykułu pomyślałam o odnowieniu swojego mieszkania. Nowoczesne technologie w projektowaniu wnętrz, takie jak ...
Mój aktualnie już mąż oświadczył mi się na plaży... Co to był za wieczór!😍 Wszystko przygotował ...
Faktycznie łóżka rehabilitacyjne i ogólnie sprzęt medyczny czy rehabilitacyjny nie są najtańsze, ale jest dużo ...
Też mam wrażenie, że teraz media zasypują nas taką ilością różnych rodzajów treningów, że człowiek ...
Naprawdę fajne obrączki można znaleźć u jubilera Łodzińscy z Krakowa ❤ Teraz trwa mega wyprzedaż spowodowana likwidacją ...