Jak wygląda endoskopia oddechowa?

Write a comment

Zdiagnozowanie pewnych problemów zdrowotnych nie jest często możliwe bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu. W przypadku dróg oddechowych bardzo ciężko jest dotrzeć gołym okiem do pewnych okolic, które mogą być narażone na problemy. Dlatego właśnie w celu dotarcia do trudnodostępnych części organizmu człowieka stosuje się badania endoskopowe. Ten typ badań zastosować można także w przypadku dróg oddechowych. W tym artykule postaramy się przyjrzeć temu, jak wygląda endoskopia oddechowa.

Akcesoria do endoskopów

Po co wykonuje się endoskopię oddechową?

Badanie endoskopowe w przypadku górnych dróg oddechowych jest metodą, która pozwala skutecznie zdiagnozować problemy z nosem, zatokami przynosowymi, krtanią, gardłem dolnym oraz nosową częścią gardła. Endoskopia oddechowa opiera się zazwyczaj na układach soczewek, które są zamknięte w sztywnej rurce z metalu. Inną, często stosowaną metodą jest pęczek włókien światłowodowych, które tworzą przewód. Niezależnie od wybranej metody, wprowadzane urządzania mają zbliżoną średnicę, która wynosi od 2,7 mm do nawet 4 mm. Aby zadbać o jakość wykorzystywanych w medycynie urządzeń, należy zadbać o ich regularny serwis i konserwację. Tego typu usługi można zrealizować w firmie Sonologistic, mieszczącej się przy ul. Kresowej 7A w Zamościu, której szczegóły oferty dostępne są na stronie: sonologistic.pl lub pod numerem telefonu: 84 307 22 28. 

Zaletą tego typu urządzeń, jak endoskopy sztywne jest to, że dają bardzo dobrą jakość obrazu. Niestety wadą tego rozwiązania, jest brak możliwości dostosowania się do krzywizn, które naturalnie występują w drogach oddechowych człowieka. W związku z tym endoskop ma czasem problem z dotarciem do pewnych obszarów. Alternatywą dla endoskopów sztywnych są urządzenia nazywane endoskopami giętkimi. Cechują się niedużo gorszą jakością obrazu, a dodatkowo pozwalają bezboleśnie przeprawiać się przez krzywizny w drogach oddechowych. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest zbadanie każdego z elementów dróg oddechowych człowieka. W leczeniu dróg oddechowych przydatne mogą okazać się także stenty nitinolowe, które skutecznie pozwalają udrożnić, rozszerzyć lub zaopatrzyć okolice dróg oddechowych. Aby jednak prawidłowo działały potrzebna, jest endoskopia oddechowa.

Wskazania do endoskopii oddechowej

Wskazania do przeprowadzenia endoskopii oddechowej mogą być przeróżne. U dzieci jest to zazwyczaj podejrzenie przerostu migdała gardłowego, które może powodować bezdechy, chrapanie oraz niedosłuch. U dorosłych endoskopia pomaga przy diagnostyce raka nosogardła, którego objawami może być jednostronny niedosłuch, guz szyi, niedrożność nosa, krwawienie z nosa, ból ucha lub podwójne widzenie.

Przygotowanie i przebieg badania endoskopowego

Do badania endoskopowego pacjent nie potrzebuje się w jakiś specjalny sposób przygotowywać. Sama endoskopia oddechowa odbywa się w pozycji siedzącej, a pacjent ma głowę opartą o zagłówek. Takie badanie nie wymaga podawania znieczulenia i jest bezbolesne. Czasem jednak u niektórych osób może występować podczas badania odruch wymiotny. Takie badanie jest przeprowadzane przez specjalistę i trwa kilka minut. Obrazy zbierane przez endoskop można zapisać w formie zdjęć oraz filmów, dzięki czemu można je później dokładnie przeanalizować. 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.