Skip to main content

Jak wybrać system ERP odpowiedni dla swojej firmy?

Dodaj komentarz

ERP to przełom w automatyzacji polskich przedsiębiorstw. Pozwala on na powierzenie oprogramowaniu większości powtarzalnych zadań. Z kolei zadania wymagające interwencji człowieka mogą zostać dzięki nim znacznie usprawnione. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, jak dobrać najlepszy system ERP dla swojego przedsiębiorstwa.

Jakie benefity może przynieść system ERP? Na jakich obszarach można go zastosować?

Najważniejszą jego zaletą jest stały i precyzyjny nadzór nad zasobami przedsiębiorstwa. Przykładowo system ERP pozwala na śledzenie ilości konkretnego produktu w magazynie lub stanu złożonego nań zamówienia przez konkretnego klienta. Dzięki temu wiadomo, kiedy trzeba uzupełnić braki lub udzielić klientowi żądanych przez niego informacji. Oczywiście ERP można stosować także w kadrach, płacach, relacjach z kontrahentami i dłużnikami i wielu innych kwestiach. 

program ERP dla Firm

Jak wdrożyć ERP w swoim przedsiębiorstwie? Jak przebiega proces wdrożeniowy?

Punktem wyjścia powinna być diagnoza. Zazwyczaj prowadzą ją przedstawiciele firmy zajmującej się wdrożeniami tego rodzaju systemu. Należy wiedzieć, jakie są potrzeby i możliwości podmiotu zamawiającego system. Następnie przechodzi się do analizy. Na jej podstawie buduje się plan systemu ERP. W wielu firmach jest on "szyty na miarę", to jest dla każdej organizacji, tworzy się nowy system. Na jego podstawie prowadzi się intensywne prace nad stworzeniem systemu. Po ich szczęśliwym finale przechodzi się do uruchomienia systemu. Jest to wydarzenie wielkiej rangi, bowiem stanowi olbrzymią rewolucję w firmie. Po nim następuje szkolenie pracowników z zakresu używania narzędzia. Na sam koniec pozostaje użytkowanie i poprawianie systemu. Więcej szczegółów dotyczących możliwości ERP, można uzyskać pod adresem https://www.program-erp.pl/artykuly/system-erp-pomoc-w-efektywnym-zarzadzaniu-przedsiebiorstwem - gdzie przybliżono największe zalety wdrożenia tego rodzaju oprogramowania dla firm.

Jak wybrać konkretny produkt? Jakie czynniki powinno się wziąć pod uwagę?

Wiele firm oferuje niezobowiązującą prezentację swojego produktu przed ewentualnym zakupem. W jej trakcie można zobaczyć pełnię możliwości czy aspekty wizualne produktu. Ponadto warto zapoznać się z opiniami innych klientów danego przedsiębiorstwa wdrożeniowego. Przewaga zadowolonych klientów powinno być jednoznaczną przesłanką do wybrania danego przedsiębiorstwa jako swojego partnera. Ponadto warto postawić na firmy obecne na rynku od jak najdłuższego czasu. Gromadzone latami albo i dekadami doświadczenie sprawia, że firma prawdopodobnie oferuje wyższy standard.

Ponadto warto dokonywać wyboru na podstawie przeprowadzonej analizy. To jej gruntowne przeprowadzenie pozwala wiedzieć, czego się szuka. Następnie warto wnikliwie i kilkukrotnie przeczytać opis danego systemu ERP. Na jego podstawie będzie wiadomo, czy warto zamawiać prezentację danego narzędzia. Ponadto nie powinno się poprzestawać na jednej prezentacji. Lepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z paroma programami i wybór oparty na porównaniu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.