Czy tkanina oddychająca może być faktycznie wodoodporna?

Write a comment

Tkaniny wodoszczelne, spotykane obecnie na rynku, różnią się znacząco od siebie. W wielu wypadkach różnica ta dotyczy przede wszystkim grubości splotu oraz surowca. Nowoczesne trendy promują jednak nowe rozwiązania - takie jak tkanina oddychająca. Czy przenikanie pary wodnej przez materiał, zapewniające odpowiednią wentylację, jest możliwe w przypadku tkanin wodoszczelnych?

tkanina wodoodporna

Tkanina wodoszczelna - podstawowe informacje

W praktyce wodoszczelność nie oznacza wodoodporności. Tkanina wodoszczelna nie ma zapewnić całkowitej nieprzepuszczalności wody i pełnej hermetyczności. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do zawilgocenia przestrzeni ochranianej, co możliwe jest najczęściej dzięki zastosowaniu apertury poliuretanowej.

Czym jest tkanina oddychająca?

Opisane wyżej rozwiązanie nie wyklucza przenikania pary wodnej z przestrzeni wewnętrznej. Materiał powalający na to, czyli tkanina oddychająca, znacznie podnosi komfort użytkowania odzieży. Nie ma też przeszkód, by uzyskać tkaniny wodoszczelne i oddychające jednocześnie. Materiał taki może bowiem skutecznie chronić nas przed skutkami opadów atmosferycznych oraz pozwalać na odpowiednią wentylację ciała, dzięki przenikalności dla wody w stanie gazowym.

Tkaniny wodoszczelne oddychające

Tkaniny wodoszczelne i oddychające to najczęściej materiały hydrofobowe. Ich zadaniem jest częściowe zatrzymanie wody na powierzchni materiału przez określony czas, czyli zapewnienie krótkotrwałej nieprzemakalności. Woda na powierzchni tkaniny wodoszczelnej tego typu, pod wpływem grawitacji ma spływać z ubrania, co chroni nas przed jej przenikaniem do głębszych warstw odzieży.

Jednocześnie tkaniny wodoszczelne i oddychające zapewniają odprowadzanie pary wodnej, powstającej na przykład w toku procesów fizjologicznych w naszym organizmie, poza warstwę zewnętrzną. Jest to możliwe dzięki niewielkim otworom, zlokalizowanym na powierzchni tego typu materiałów.

Tkanina wodoszczelna oddychająca - praktyczne zastosowania

Tkaniny wodoszczelne, dzięki swoim wspaniałym właściwościom technicznym, znajdują szerokie zastosowanie w produkcji artykułów odzieżowych. Oczywiście najszerzej wykorzystywane są do produkcji ubrań, szczególnie tych, przeznaczonych do długotrwałej aktywności w warunkach plenerowych. Tkanina wodoszczelna i oddychająca może być również wykorzystana w procesie produkcji obuwia turystycznego. Podwyższony komfort użytkowania butów tego typu przekłada się na lepsze wrażenia podczas wycieczki.

Bardzo szerokie jest zastosowanie tkanin wodoszczelnych w sprzęcie kempingowym. Wykonane z tego surowca namioty pozwalają na przeczekanie nawet dłuższych okresów deszczowej pogody, a przenikanie pary wodnej przez powierzchnię zapewnia odpowiednią wentylację wnętrza.

Tkanina wodoszczelna oddychająca jest również jednym z podstawowych surowców do produkcji plecaków. Jej zadaniem jest zapewnienie ochrony przedmiotów, zawartych wewnątrz, przed skutkami opadów atmosferycznych. Używa się ich również do wytwarzania niektórych mebli ogrodowych. Można więc powiedzieć, że zastosowanie tkanin wodoszczelnych jest niezwykle szerokie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.