Kwestie związane z odczuwaniem stanów emocjonalnych

Mimo powstawania coraz to nowszych wynalazków, technologii i maszyn, istnieje wiele dziedzin nie do końca zbadanych, o których człowiek wie niewiele. Jednym z takich tajemniczych obszarów pozostaje wciąż ludzka psychika, która stanowi przedmiot badań naukowców nieprzerwanie od kilkuset lat.

Pacjentka, chora na depresję przed wizytą w gabinecie Psychoterapii w Warszawie

Problemy natury psychicznej

Mimo opracowywania różnych technik związanych z radzeniem sobie ze stresem, opisania wielu chorób psychicznych, wynalezienia terapii i leków, to wciąż jest to "studnia bez dna". Wiele osób zastanawia się nad istotą cierpienia, potrzebami i pragnieniami, które są ukryte w naszej psychice. Ludzie szukają odpowiedzi czym spowodowane jest współczucie, dlaczego odczuwamy niektóre stany bardziej, a inne mniej. Pytań bez odpowiedzi jest bez liku - stąd też wielka popularność usług oferowanych przez psychologów, psychiatrów czy trenerów mentalnych. To w ich gestii leży wpłynięcie na osobę w ten sposób, aby jak najlepiej radziła sobie z presją czasu czy stresem związanym z wykonywaniem prac i obowiązków.

Pomoc psychologiczna

Pomoc psychologiczna to ważny aspekt, nieco bagatelizowany, przez szeroką opinię publiczną. Ludzie wychodzą z założenia, że nie potrzebują pomocy i bez problemu poradzą sobie z dolegliwościami sami. To niezbyt dobre wyjście z tej trudnej sytuacji. Okazuje się bowiem, że problemy natury psychologicznej mogą pojawić się w życiu ludzi niemalże w każdej chwili, pod byle pretekstem. Wypadek drogowy, śmierć bliskiej osoby, rabunek - te sytuacje mogą dotyczyć każdego z nas. Wiążą się one często z traumatycznym przeżyciem i stresem, przez które pomoc psychologiczna będzie nieodzowną pomocą. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest znalezienie dobrego specjalisty, takiego jak przykładowo psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak, która w swoim gabinecie na Mokotowie codziennie pomaga w zmaganiu się z różnymi stanami emocjonalnymi. Tego typu specjaliści często udzielają porad również przez Skype, co jest jednym z rozwiązań odpowiednich dla osób, które nie mogą bezpośrenio spotkać się z psychologiem.

Grafika obrazująca pomoc psychologiczną, którą sprawuje między innymi gabinet psychologa, psychoterapeuty Katarzyny Stefaniak

Współczucie, a depresja

Istnieje wiele pytań, na które jest niełatwo odpowiedzieć w kontekście zdrowia psychicznego. Ludzie, korzystający z pomocy psychologów i psychiatrów często nie znają swojej psychiki na tyle dobrze, aby poprawnie zdiagnozować problem, z którym przychodzą. Pacjenci nie wiedzą czym spowodowane jest współczucie, dlatego szufladkują swoje emocje, traktując odczuwanie empatii jako coś nieprawidłowego. Okazuje się jednak, że nie każdy negatywny stan psychiczny oznacza od razu odejście od normy. Współczucie a depresja to dwie, diametralnie różne stany emocjonalne człowieka. Mają one kilka znaczących podobieństw, przez które są one wrzucane do przysłowiowego "jednego wora". Pamiętać należy jednak, że współczucie i depresja mają kilka ważnych różnic, o których warto wspomnieć - tak, aby pomoc psychologiczna nie była jedynym wyjściem z takiej sytuacji.

Czym spowodowane jest współczucie?

Jest to subiektywne odczucie związane z empatią człowieka, o stopniu odczuwania w zależności od czynników środowiskowych i indywidualnych predyspozycji psychicznych. Ludzie bardziej wrażliwi, będą współczuć częściej i odczuwać te stany znacznie bardziej intensywnie. To może spowodować myśli, "że coś jest nie tak" - warto pamiętać, że współczucie nie jest tożsame z depresją.

Więcej informacji na temat współczucia można przeczytać w artykule: http://psychoterapia-polna.warszawa.pl/wspolczucie/