Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Od wielu już lat szkoła rodzenia cieszy się wielką popularnością wśród przyszłych rodziców. Tego typu miejsca cieszą się dobrą sława ze względu na to, że przygotowują na to, by później dobrze opiekować się maleństwem. Niemniej jednak nie sposób nie zauważyć też tego, że są takie osoby, które o szkole rodzenia nie mają zbyt dobrego mniemania. Jak to często w życiu jednak bywa co osoba to opinia, więc my skupimy się w niniejszym artykule bardziej o tym co zrobić by podczas zajęć w szkole rodzenia szybko się odnaleźć.

Jak przygotować się na pierwszy dzień w szkole rodzenia?

W pierwszej kolejności należy zacząć od tego, aby wyposażyć się w odpowiednie nastawienie. To czego można nauczyć się w szkole rodzenia zależy bowiem w dużej mierze od tego jak do tego podchodzimy. W praktyce więc warto wykazać się entuzjazmem. Kolejną kwestią jest to, by nie obawiać się pytać. Pamiętamy, że zajęcia w szkole rodzenia są organizowane po to byśmy mogli jak najwięcej z nich wynieść. Program zajęć w szkole rodzenia może być różny, przykładowo szkoła ,,Mama i Ja" na swojej stronie internetowej https://mamaija.info.pl/ dokładnie opisuje etapy takiego programu. Dużym plusem jest też to, że mamy do dyspozycji wysokiej jakości specjalistów i praktyków tej tematyki. Dzięki temu możemy więc zyskać wszelkie praktyczne informacje z pierwszej ręki. Oczywiście jak wszędzie jedna szkoła rodzenia nie jest równa drugiej. Niemniej jednak ze względu na pewien standard opieki porodowej w Polsce akceptowalny ich poziom musi być zachowany. Warto też zaznaczyć, że na zajęciach w takim miejscu nie trzeba mieć żadnych sprzętów bo wystarczy tylko i wyłącznie zamienne przebranie. Co prawda nikt nie zakaże nam wykonywania ćwiczeń w służbowym stroju, lecz jak łatwo się domyślić może to być bardzo niekomfortowe dla nas samych.

Kobiety w szkole rodzenia

Na czym polega kurs rodzenia?

Skoro wspomnieliśmy o tym co należy przygotować to powiedzmy jeszcze o tym na czym polega kurs rodzenia w praktyce. Otóż zajęcia nie są absolutnie niczym strasznym i nie trzeba się ich obawiać. Rzecz jasna w różnych szkołach rodzenia poszczególne moduły mogą się nieco od siebie różnić, lecz standardem jest to, że najpierw zaczyna się od zajęć czysto teoretycznych, a później słuchacze przechodzą do aspektów praktycznych. Szczególnie wartościowe są wszelkie wykonywane ćwiczenia na lalkach, co sprawia, że później w pielęgnacji dzidziusia wszystko będzie nam z pewnością szło o wiele łatwiej. Taka praktyka chociażby w czynności kąpania noworodka, przebierania czy też noszenia na pewno nikomu nie zaszkodzi. Pamiętajmy też, że dzięki wiedzy, którą przekaże nam szkoła rodzenia będziemy mogli wykonywać nasze rodzicielskie obowiązki nie tylko szybciej, lecz przede wszystkim bezpieczniej. Jako prosty przykład należy tutaj podać chociażby wiedzę o prawidłowym trzymaniu dziecka. Nikogo nie trzeba z pewnością przekonywać o tym jak istotne jest to, by dziecko podczas przenoszenia czy też odkładania utrzymywało odpowiednią pozycję główki i kręgosłupa. Wiedza więc wyniesiona z zajęć w szkole rodzenia pomoże nam nie tylko poczuć się pewniej przy dziecku, lecz również zminimalizuje ryzyko zrobienia mu niechcący jakiejś krzywdy.