Co warto zobaczyć na krakowskim Kazimierzu?

Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Duża ilość zabytków i doskonale zachowane Stare Miasto sprawiają, że co roku odwiedza go wielu turystów. Jednak Kraków to nie tylko rynek. Kazimierz jest obecnie dzielnicą stolicy Małopolski, choć kiedyś był samodzielnym miastem, w którym mieszkali Żydzi. To niezwykle urokliwe miejsce, do którego można dojść z centrum w kilkanaście minut. Warto to zrobić i doświadczyć na własnej skórze tego, co oferuje. W tym artykule prezentujemy pięć najlepszych atrakcji Kazimierza, które sprawią, że wizyta w Krakowie będzie jeszcze ciekawsza.

Najlepsze hotele w Krakowie

Plac Nowy

Nazywany jest czasem Placem Żydowskim lub okrąglakiem. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się rytualna ubojnia drobiu. Najbardziej charakterystycznym elementem na jego środku jest okrągły budynek - pawilon handlowy, przy którym odwiedzający mogą usiąść i zjeść zapiekanki lub inne potrawy. Dach okrąglaka czasami jest wykorzystywany jako scena koncertowa. Planując wycieczkę do Krakowa, konieczne jest znalezienie zakwaterowanie - Hotel Estera, oferuje noclegi w centrum Kazimierza, z których warto skorzystać jeżeli zależy nam na wysokim standardzie usług. 

Stara Synagoga

Choć Kazimierz mieści w sobie wiele skarbów kultury i historii żydowskiej, to Stara Synagoga jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych w Europie. Obecnie nie spełnia już swojej funkcji religijnej, ale zainteresowani mogą odwiedzić znajdujący się tutaj oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycja pokazuje doskonale wyposażoną główną salę modlitewną, a także to, jak wyglądało życie rodziny żydowskiej. Według dostępnych źródeł budynek synagogi powstał w pierwszej połowie XV w. Przed wojną obiekt był centrum nie tylko życia religijnego, ale też społecznego mieszkańców dzielnicy.

Nowy cmentarz żydowski

Powstał w roku 1800 i znajduje się na ulicy Miodowej, blisko torów kolejowych. Co ciekawe, jest nadal czynny, dlatego można spotkać tutaj nowopowstałe nagrobki - macewy. Kiedy przyjrzymy się uważnie, znajdziemy pomniki upamiętniające śmierć Żydów w czasie ostatniej wojny.

Pokój w Hotelu Estera na Kazimierzu

Skałka

To jeden z najbardziej charakterystycznych kościołów, znajduje się po drugiej stronie Wawelu, nad Wisłą. Jego potężna, barokowa bryła robi wrażenie na odwiedzających. Pełni rolę Panteonu Narodowego, ponieważ spoczywa w nim wielu znanych i zasłużonych Polaków. Bazylika jest związana z postacią św. Stanisława, biskupa i męczennika. Jest częścią Krakowskiego Szlaku Świętych. Obok kościoła mieści się sadzawka z figurą świętego, która według historyków miała być miejscem dawnych pogańskich kultów.

Muzeum Galicja

Zostało otwarte w 2004 roku, a jego rola polega na upamiętnieniu dziedzictwa żydowskiego na terenie dawnej Galicji. Bogate ekspozycje składają się z fotografii oraz woluminów. Często są tam organizowane warsztaty, wystawy czy spotkania autorskie. 

Znając już najbardziej popularne miejsce krakowskiego Kazimierza, warto zapoznać się z ofertą Hotelu Estera https://hotelestera.pl/oferty-specjalne i czym prędzej rezerwować swój pokój. Kazimierz, razem z Wawelem i Starym Miastem został wpisany na listę UNESCO. Pokazuje to, że opisane tu miejsca (choć nie tylko one) zasługują z pewnością na to, by je odwiedzić i zapoznać się z ich bogatą historią.

No thoughts on “Co warto zobaczyć na krakowskim Kazimierzu?”

Leave your comment

In reply to Some User

Naciśnij F10, aby przełączyć w tryb pełnoekranowy.